Kommentaarida või mitte kommentaarida?

Ja kui, siis kuidas kommentaarida? Ja kas kedagi mu arvamus huvitab? Või lasen selle lihtsalt välja? Või kui mul on midagi teemasse öelda, äkki peaksin oma blogis sellest ise pikema jutu maha pidama?
Igatahes tekkisid need küsimused tänasel blogiringil Mutrikese Karussellilugu lugedes. Mitte siis niipalju lugu ennast (seda ma lugesin juba varem) vaid selle kommentaare. Hakatuseks kaks anonüümset arvamist ja seejärel algab Ajutise ja Õiendaja duell.
Arvatavasti olen loll ja nõrganärviline… kuid mind vägagi häiriks sedasorti kommentaarid minu mistahes kirjutise all. Pealekauba (paranoia lööb välja) tundusid needsinased kommentaarid ülekohtuselt sapised.
Samas aga on ju blogi (ka minu oma) avalik ja loetav asi, välja arvatud väga isiklikud paroolialused kirjakesed. Ja arvamust avaldada on õigus igaühel.
Aga arvatavasti ebaõiglase, halvustava ja solvava kommentaari ma lihtsalt kustutaksin.
Anonüümsete kohta ei tea; pole veel saanud sellist.
Kuidas teiega on?

14 kommentaari to “Kommentaarida või mitte kommentaarida?”

 1. Indigoaalane Says:

  oh, väga aktuaalne teema:( Ma olen ka varem kurtnud, et ise kommida ei oska- saadakse valesti aru.
  Ning enda kirjutistele saadud kommid- muidugi mind solvab, kui minuga nõus ei olda:), aga siiani pole ühtki kustutanud. Eks kui kirjutad, peab kriitikaks valmis olema (vist?). Ja ka selleks, et kirjalikku teksti üheselt mõista on väga raske- st sinust võidakse valesti aru saada.
  Ilmselt kui roppusi ja isiklikku solvangut hakkaks tulema, siis kustutaks ära.

  Kõige rohkem ärritab/ajab naerma, kui tekstist leitakse mingi äärmiselt ebaoluline detail, mille kallal võtta ning samas suur pilti ei kommenteerita…

  • sesamy Says:

   Eks kriitikaks kindlasti, arvamusi on ju erinevaid… aga kriitika olgu asjalik mitte niisama lahmiv ja teadlikult solvav…

   • Indigoaalane Says:

    jah, eks ta ole. See mille näiteks tõid oli väga teadlik ilkumine

 2. ritsik Says:

  mul on ühe korra läinud suureks tüliks kommentaariumis, ja nääklesid mulle tuttavad ja armsad inimesed. Südametäiega võtsin siis lausa postituse maha, kuna noh, tunduski, et inimesed lihtsalt räägivad üksteisest mööda ja solvuvad täiesti mõttetute asjade peale.

 3. thela Says:

  Mul on kas vedanud, kõik need tuhatkond inimest, kes igal nädalal mu blogi loevad, on normaalsed. Või siis olen ma ise vanas eas harjunud asjaoluga, et inimestel ongi õigus asjadest erinevalt arvata ja seda ka väljendada.
  Anonüümse kommenteerimise olin sunnitud sellegipoolest sulgema, sest keegi hakkas postituste sappa mingit spammi riputama ala naked Pamela Anderson vms kole asi.

 4. wildikas Says:

  Käisin siis ka vaatamas, mis selle karuSelliga 😛 toimub – see pole ju kommenteerimine, vaid isiklik vendetta, sihiteadlik püüe blogi autorit rivist välja lüüa.

  Ah on igasuguseid… mõni leiab ettekäände veerand sajandit viha pidada, sest ühes matusekutses oli kirjaviga. Või trükiviga. Tont seda aastakümneid hiljem teab, sest keegi ei mäleta enam, mis viga see oli. 🙂

 5. Sinitihane Says:

  Ma olen Indigoaalasega 100% nõus.

  Minu juures läks ka hiljuti asi veidi ägedaks.
  Olen veel tänaseni kergelt heidutatud ja valin tulevikus kindlasti vähem-provokatiivseid pealkirju (kirjutist ennast ma ise provokatiivseks ei pea.) Minu blogi on minu ilus pesa ja kuidagi ehmatav oli, kui seal järsku suled lendama hakkasid.

  Aga üldises mõttes olen seisukohal, et pigem kriitilised aga asjalikud kommentaarid, kui et 0 kommentaari.

 6. Robin Says:

  Mind hämmastab, kuidas keegi viitsib kirjutada pika-pika kommentaari, mis koosneb paljalt ilkumisest. Saadaks siis otse p***e või ütleks midagi muud lõplikku ja paikapanevat (enda arvamuse osas), aga selline jube verbaalne kõhulahtisus näitab, et ilkujal endal on mingi tõsisem ja võib-olla meditsiinilist tähelepanu vajav viga küljes.

 7. Sinitihane Says:

  Appi, ma alles nüüd lugesin neid kommentaare seal!
  On ikka inimestel aega ja tahtmist ilkuda!

 8. Kadi Says:

  Kaarel Tarand kirjutas kusagil, et tema meelest on kommentaarid online-ajaleheväljaannete juures liigne müra, millel erilist mõtet pole. Olen selles osas temaga nõus. Kui inimene tahab arvamust avaldada, saab ta seda vabalt oma blogis teha, kusjuures sel juhul mõtleb enamik autoreid kindlasti oma kirjatöö rohkem läbi, mis tähendab huvitavamat lugemist ka teistele. Samas on kõikjal levivad kiuslikud ja täiesti pealiskaudsed kommentaarid ilmselt paratamatus. Blogosfäär võiks olla see koht, kus arvamust avaldada.

 9. maailmaparandaja Says:

  Hmm, mina kirjutan vist igavatel ja mitte ülemäära intrigeerivatel teemadel, sest senise 5 blogimisaasta jooksul pole veel selliseid kommentaare (va spämm) tulnud, mida kustutada tahaks või mis mu muidu väga kergesti haavatavat hinge riivaks.
  Muidu mulle aga kommentaarid meeldivad. See tuleb mul puhtast edevusest. No siis on ikka näha, et keegi loeb ka mida ma kirjutan.

 10. kukupai Says:

  Ma ka kunagi blogimise algusajul olin sama küsimusega kimpus 🙂 Siis leidsin, et lasku aga käia kui meeldib. Muidugi on vahel kahju, et nopitakse üks kõrvalise tähtsusega seik ja kogu kommentaarium hakkabki selle ümber keerlema ning see peapõhjus, miks lugu kirjutet, lükatakse sujuvalt kõrvale.
  Bloggeris aitab spämmi vastu see ka, kui viitmodereerimine peale panna – s.t et kui komm tuleb loole mingist tähtajast hiljem, enne ei avaldata, kui ma üle olen vaadanud. Spämm aga tavaliselt nende vanade asjade juurde lähebki.
  Wordpressil teeb Akismet selle eelpuhastuse automaatselt ära…
  Pikaks läks, aga vist mitte nii pikaks, et oleksin pidanud selle oma blogisse hoopis kopima 😛

 11. helle Says:

  Kõnesolev lugu karussellist on pigem erand, tavaliselt viimasel ajal tekib mingeid diskussioone ja pikki vaidlusi aina vähem ja vähem. Hea, kui üldse keegi viitsib kommenteerida.
  Muidugi on vastik, kui tullakse isiklikke arveid õiendama ja solvama-mõnitama-targutama-õpetama.
  Mõni õel ja sihilik kommentaar, enamasti anonüümne, ajab naerma. Eks blogija peab alati valmis olema, nagu pioneer!

  Aga peab mainima, et üldiselt on hakatud vähem kommenteerima – ei viitsi keegi või siis pole midagi öelda.

 12. maria Says:

  Aga ju pole inimestel oma ajaga midagi targemat peale hakata või pole rohkemaks kui ilkumiseks lihtsalt mõistust:)
  Igalühel omad rõõmud – meie kirjutame blogi, nemad kommenteerivad…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: