Küsimus suurele (kooliealiste laste vanemate) ringile

Kuidas teie lapsed veedavad oma vaba aega?
Kui viitsite, pange kirja vastused järgnevatele küsimustele:
1. Milliste huviringide vahel on lastel valida/kohustuslik?
2. Kes kohustab, kool/vanemad/laps ise?
3. Kas/kes/kui palju maksab?
4. Millisena näeksite ideaalis ringi/huvitegevust mis on suunatud just teie laste vanuseastmele?
ja /last, but not least/
5. Mis köidab teie last/lapsi just selles ringis, mille tööst ta osa võtab?
Ette tänades…
🙂
(küsitlus on otsapidi inspireeritud järgnevast kavandatavast postitusest @pooleaastane stressipakett mis siiski aprillis 2011 otsa ei saanud, nagu hilisem asjade kulg näitas. Vastata võivad täiesti vabalt ka kooliealiste laste vanavanemad, onud, tädid ja muud, kes teemasse midagi lisada tahavad).

Advertisements

8 kommentaari to “Küsimus suurele (kooliealiste laste vanemate) ringile”

 1. neiudärevil Says:

  1. Milliste huviringide vahel on lastel valida/kohustuslik?Korvpall, laulukoor, klaver, kunstiring, võrkpall, kabe, tantsuline võimlemine, peotants.
  2. Kes kohustab, kool/vanemad/laps ise?Vabatahtlik
  3. Kas/kes/kui palju maksab?Võrkpall ja korvpall on nüüd tasuta, aga eelmistel aastatel oli 200 krooni kuu.Klaver 1.60 tund.Teisi ei tea, sest mu laps seal ei osale.
  4. Millisena näeksite ideaalis ringi/huvitegevust mis on suunatud just teie laste vanuseastmele?
  ja /last, but not least/
  5. Mis köidab teie last/lapsi just selles ringis, mille tööst ta osa võtab?Minu laps käib korvpallis, klaveris ja laulukooris. Talle meeldib muusika. On osa võtnud koolivisioonidest, meeldib esineda ja on käinud ka mitu korda laulupeol.
  Korvpall meeldib talle just sellepärast, et saab ennast füüsiliselt vormis hoida ja pidi põnev koostöö mäng olema.

 2. Kassu Says:

  Paistab, et olen avaja 🙂 Lapsed 13 ja kohe-kohe 15.
  1.-2. Otsest kohustust pole kellelgi, pigem tungiv soovitus :P. Ehk siis tütar armastab meeletult tantsimist, ise sunnib end (nii kooli tantsuring kui ka kooliväline trenn), minu poolt pole mingit sundust. Soovitasin tal ka laulma minna, käis mõned aastad, nüüd aga uus õpetaja, kes sunnib, ent ise nendega eriti ei tegele, lapsed on üsna pettunud ja keegi enam laste- ja poistekooris käia ei taha. Ise ma seda ka peale ei suru.
  Pojal on lauluhääl aga väga hea ja olen teda ikka päris hoolega tagant torkinud (laulab Tallinna Poistekooris), eelmisel aastal torgiti tagant ka koolist sealses poistekooris osalema. Tegi tegelt hea meelega kaasa.
  Kuna lapsed mõlemad on kaunite kunstide klassis, siis on neil kooli poolt erinevaid huviringivõimalusi veelgi. Tütar ei ole peale tantsimise midagi valinud, poiss aga vähese soovitamise ja suunamisega käib ka näiteringis, samuti täiesti vabatahtlikult kunstiringis. Eelmine aasta käis ka kunstikoolis, aga kolimisega jäi see kahjuks pooleli, samuti muusikakool ja puutööring (see oli koolis). Kusjuures ta üldse ei välista, et läheb mõne aja pärast uuesti muusikakooli – seekord jälle tema enda valik. Annet on kõigiks neiks piisavalt.
  Tegelikult kaalusime pojaga ka mudeliringi, aga kahjuks olid seal kohad juba kõik kinni, kui ärkasime. Talle hirmsasti meeldib meisterdada ja leiutada. Spordialadest ei ole ta leidnud midagi sellist, mis nii tõmbaks, et ta selle juurde püsima jääks, ei ole ma teda selleks ka sundinud, liigub õnneks piisavalt palju niisama ka. Eks need põnevamad alad kipuvad kallid ka olema (lumelaud näiteks).
  3. Mina maksan, üheski tasuta ringis nad ei käi. Kuutasud 20–55 eurot.
  4. Minu jaoks on need ringid väga asjalikud. Puudust tunnen esimeses punktis mainitud poiste huvitegevuste võimaluse vähesusest, mitte valikuvõimalust pole vähe, aga just minu lapsele sobivad/meeldivad ringid on enamasti kõik puupüsti täis. (Ilmselt tuleb siit juba järgmine probleem, et tehnikasuunaga ringijuhendajaid kipub vähevõitu olema). Sporditegevusi vist peaks küll igale maitsele olema, küll aga on probleemiks hinnad.
  Ideaalne ongi see tegevusala, mis suudab arvestada lapse vanusega – ja väga-väga palju sõltub siin juhendajatest. Mõni suudab poisid heegeldama ka panna :D, teine aga peletab muidu põneva ala juurest viimasedki minema.
  5. Selle võib vist eelmistest kokku korjata. Tüdruk on nagu tüdruk ikka – tahab liigutada ja ilus olla ja esineda :). Poja aga näeb ise, et tema tegevusel on tulemus ja kui kõik veel kiidavad ka – mis sa hing veel oskad tahta :). Teine asi on tema puhul ka see, et konkurentsi ta ei talu (see ehk välistabki ka spordi), kunst, muusika, näitlemine, meisterdamine võimaldavad tal aga oma andeid väljendada ilma pinge- ja võistlusmomendita. Seda suurema innuga ta nende aladega ka tegeleb.

 3. Kassu Says:

  Nonii, ei jõudnudki oma pika lobaga essaks ja hakkan kohe ka parandama/täpsustama.
  Kuutasud on 22–45 eurot. Päris täpselt ei saa määratleda, kuna kooli huviringid arvestatakse kõik kokku, see summa sõltub laste arvust peres, kes osalevad, ja ka ringide arvust. Ehk siis tants, kunst ja näitlemine kahe lapse peale kokku on 55 eurot, eraldi tantsutrenn 45 ja poistekoor 22. Kooli laulukoorid ja muud ringid, kui nad tahaks neis osaleda, oleks tasuta.

 4. sesamy Says:

  Hästi palju tänu kiirreageerimisrahvale 🙂
  Ma siis oma resümee ja arvamuse avaldan nii nädalakese pärast, kui kõik soovijad on enda arvamuse välja köhinud.
  Veel kord – head uut 🙂

 5. mullamaia Says:

  1. Milliste huviringide vahel on lastel valida/kohustuslik?
  Minu jaoks oli kohustuslik vaid see, et kuskil peab käima.Lisaks koolile. Valida polnud just väga suure hulga tegevuste seast. Koolis pakutava asemel olen alati pooldanud pisut “enamat” – spets-kooli, trenni, klubi vms. Miks? Ma ei teagi. Mulle tundub, et seal pakutav on sügavam ja sisukam. Lisaks sellele leian, et nii on võimalik ka saavutada tulemust, proffessionaalsust, õppida eduelamuse kaudu, jne.
  2. Kes kohustab, kool/vanemad/laps ise? Alguses ikka lapsevanem. Lapsevanem on see, kes peab silma peal kohalkäimisel, transpordib kui vaja, tuletab meelde, survestab mõnikord jne. Hiljem, kui iseseisvus juba tekib ja koht ning seltskond ning tegevus meelepärane on, kohustub laps ise. (Näitena lihtsalt tütre muusikakool, esimesed aastad, ta ei käinud siis veel päriskooliski, olin ikka mina see, kes “käis muusikakoolis”)
  3. Kas/kes/kui palju maksab? Ise ikka, kes siis veel. Meil küll võiks vist olla ka mingi 3-lapselise pere soodustus, kuid ei ole seda seni taotlenud. Muusikakool 14 eurot kuus, laulustuudio 15 eurot kuus, nüüd soovib veel hakata laulutunde võtma, eks näis, mis maksab. Eelmistel aastatel käis kunstikoolis ka vahetevahel, seal oli kuutasu 150 krooni. Ajapuudusel langes see viimane nüüd ära.
  4. Millisena näeksite ideaalis ringi/huvitegevust mis on suunatud just teie laste vanuseastmele? Ei oskagi kommenteerida, arvan, et tuleb olla siin olemasolevate võimalustega kursis ja kasutada neid kodulähedasi – kui tegu just hüperandeka lpsega mingil alal, siis oleksin nõus transportima ka pikemaid vahemaid. Arvan ka, et võimalused on piirkonniti väga erinevad.
  ja /last, but not least/
  5. Mis köidab teie last/lapsi just selles ringis, mille tööst ta osa võtab? Alguses ei köitnud midagi, ega viiul ja klaver pole mingid kerged pillid õppida 6 aastasel. Mitu aastat läks aega, enne, kui meeldima hakkas. Ja faktoriteks ikka seltskond ning esimesed eduelamused, esimesed tulemused. Sama kehtib koori (laulustuudio) kohta, alguses ikka oli probleeme, hiljem, kui aga Ivo Linna või Tõnis Mägiga koos laulma hakati, siis polnud enam keelitada vaja 🙂
  Sestap julgustan teisi vanemaid aeg-ajalt veidi survestama neid lapsi, kes nö ei viitsi kuskil käia. Meeldimine võib hiljem tulla. Sama oluliseks pean püsivust, kuigi mõnel juhul on vajalik ka suunda muuta. Tulemuse saavutamiseks on tarvis püsivust, pühendumist ja kohusetunnet, need on eluks väga vajalikud oskused.

 6. punanemammu Says:

  Lapsed siis 7 ja 6 aastane.
  1. Milliste huviringide vahel on lastel valida/kohustuslik? poeg käib jalgpallis, grossingus ja kunstiringis. Tütar laulmas.
  2. Kes kohustab, kool/vanemad/laps ise? Laps ise valis. (samas pean ütlema, et endise sportlasena – soovin, et minu lastel tekib sportimise harjumus ja kergelt käega lüüa ei tohi, vaid peab pingutama, pingutama ja harjutama nii kaua kui välja tuleb – eks ma ise annan selleks ka oma panuse ja veedan lapsega aega treenides ja harjutades)
  3. Kas/kes/kui palju maksab? Lapsevanem maksab jalgpalli (20 eurot kuus) ja kunstiringi materjalide eest. Ülejäänu on tasuta.
  4. Millisena näeksite ideaalis ringi/huvitegevust mis on suunatud just teie laste vanuseastmele? Arvestades oma laste huvisid ja “andeid”, mis on avaldunud, sooviksin, et oleks võimalus panna näiteringi ja puutöö tegemise ringi. Poistele on valikuid vähevõitu (eriti, mis puudutab igasugu mootorsõidukite ja mudelite ringe). Lisaks tahab poeg tegeleda sportvõimlemisega, kuid Eestis sellise harrastusega tegelemine on unustuse hõlma vajanud.
  ja /last, but not least/
  5. Mis köidab teie last/lapsi just selles ringis, mille tööst ta osa võtab? jalgpallis – kui jõuab Manu’sse ;o)) (eks siis ole tagatud ka vanematele hea elu), kunstiringis – oma kätega valmistatud asjad. Kontserdid, mis valmistavad vanematele rõõmu.

 7. kukupai Says:

  Nõndaks, meil 7 a pliks. koolis inglise keele ring, lapsevanema valik ja väljaspool siis muusikakool – ise tahtis. Kooli poolt oleks valikut veel, aga aega ju on… Tantsuring talle meeldiks, aga aeg ei sobi, sama lugu fotoringiga…
  Maksab loomulikult lapsevanem – inglise keel 35 € poolaasta ja muusikakool 12 € solf ning 37 € eriala. Kallis on ning kui järgmisel aastal muusikakoolis põhirühma saab, siis kuutasu kukub kohe, siis lähevad solf ja eriala kokku.
  Me siin loodame, et järgmisel aastal on aega rohkem ja iseseisvust kah, siis saaks keraamikasse minna – igasugune voolimine ja plötserdamine hirmsasti meeldivad ning tundub annet ka olevat, joonistab oma vanuse kohta hästi. Koolis meelitatakse ansamblisse, mõned esinemised olnud kah, kohe presidendile laulma pääseda – tõstab ikka kõrvust küll…
  Ühesõnaga – kõik on lapse enda huvide ja kalduvuste järgi valitud ning talle lihtsalt meeldib…
  Vanem lapselaps (8 a) laulab ETV lastekooris juba pisikesest peale ning õpib kah klaverit, lisaks üritab lapsevanem teda sportlikuks kasvatada, veab kõikjale kaasa, aga trenni pole pannud – koolikoormus niigi suur (lütseumis käib).

 8. laborihiir@ Says:

  Tüdruk, 9
  1. Milliste huviringide vahel on lastel valida/kohustuslik?
  Käib suusatrennis ja muusikakoolis. Erialaks klaver. Lisaks on kohustuslik käia kooli kooris laulmas (kui kuradile kunagi sõrm antud)
  Pealinnas ringipuudust ei ole. Koolis saaks käia tasuta rahvatantsus, aga ajakavasse ei sobi. Omal ajal tehtud valiku kriteeriumiks oli kodulähedane – laps saab ise minna. Nüüd, kus teda vedada vaja pole, käib näiteks rattaga, talvel suuskadel.
  2. Kes kohustab, kool/vanemad/laps ise?
  Kooli kooris käimine on kohutuslik ja seal laps käia ei taha. Õpetaja olevat ebameeldiv. Muusikakooli tuleb pisut survestada – tehnilised palad ei ole lemmikud vist kellelgi. Kui aga pala selge või õpetajalt kiita saanud, on meel helge. Trennis käimine meeldib üle kõige. Ja mina olen ka rahul – 3xndl á 2h õues. Iga ilmaga.
  3. Kas/kes/kui palju maksab?
  Mhh. Äkki oli muusikakool 36 ja trenn 25 raha kuus. Trennis lisaks koolivaheaegadel laagrid, ca 100+ raha kord. Laagrid vabatahtlikud.
  4. Millisena näeksite ideaalis ringi/huvitegevust mis on suunatud just teie laste vanuseastmele?
  ja /last, but not least/
  Eks lapsed on erinevad. Mulle meeldib kui karm koolikoormus välja “rahmeldatakse”. Muusika sai valitud, kuna klaver kodus olemas ja tehku midagi “intelligentsemat” ka.
  5. Mis köidab teie last/lapsi just selles ringis, mille tööst ta osa võtab?
  Klaverdamine sai minu initsiatiivil alguse. Vist oli mu enese lõpetamata õpingute väljaelamine.
  Suusatrennis käinud alates kolmandast eluaastast, teisiti ei oska. Motiveerivad ka “eestikad”, kus suusakuulsusi suisa näpuga katsuda saaks ja laagrid, kus iseseisvus proovile pannakse.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: