No näed siis. Või ei.

Ega ma vist enne rahu ei saa kui selle, mis meelel ka välja räägin. Igatahes.

Juhtus nii.

Suur osa minu tutvusringkonnast kasutab FB lehekest ja sealhulgas on liitunud erinevate gruppidega. Suur osa gruppidest millega ise liitunud olen kätkeb sarnaste huvidega inimesi. Loogiline on ju see, et  kui  grupis tõstatatud teemal keegi midagi küsib siis inimesele ka vastatakse. Nii ka mina. Tekkis toidugrupis teema mädarõikavõide  asjus (väga maitsev võie, muuseas) ja ma rääkisin paari lausega ning saatsin ka videolingi. Küsija palus seepeale kirjeldust . Seepeale uurisin veidi  asja ning sain teada, et küsija konkreetselt ei näe. Andsin siis oma parima, et kirja panna, kuidas ja mida. Loodan, et tal oli sellest abi.

Läheme nüüd veidi ajas tagasi.

Juhtus selline lugu, et mu kotkasilmad ähmastusid. Sain prillid, teised ja kolmandadki- abi polnud.

Või noh, alguses oli aga… seni kuni sattusin asjaliku arsti juurde, kes teatas konkreetselt: teil siin on hallkae (ei mäleta meditsiiniterminoloogiliselt kuidas see kõlas) ja teie variandid on järgmised : a). Ostad mingid asjad ja maksad opi ja kunagi elus ei pea enam muretsema nägemise pärast, kokku umbes 2500 või b). passid poolteist aastat järjekorras, haigekassa rahadega saab asi korda aga lugemiseks vajad prille  elu lõpuni.

Valisin variandi a. Sain parema silma korda, selle nägemine on nüüd viimase kontrolli käigus +o,5. Ostsin välja ka vasaku tagavarasilma… ja siis läks asi hapuks. Kopsupõletikule järgnes puukborrelioos, siis mingi viirus veel (köhida ei tohi) ja kõige krooniks meie korontšik. Ja nii ma siin siis olengi, juhtsilm paksus udus, teine üritab mõlema eest töö ära teha.Ah jaa, vahepeal muidugi see error ka, et meesinimene nikastas selja ära ja on veits invaliid nii et minu palgast me siin siis püüame elada.

Aga see selleks.

Nagu juba enne öeldud tuli FB grupis vajadus kirjeldada toimingut inimesele, kes päriselt ei näe. Midagi. Kohe mitte midagi. Ma andsin endast parima toimingut kirjeldades ja jäin siis mõtlema- miks mitte teha veel selliseid kirjeldusi? Linti lugedes, näiteks? Või siis enda peal katsetades seotud silmadega ja pärast üle kontrollides? No et äkki saan abiks olla?

Abivalmidusest tulvil südamega lõin taas google otsingusse sõna “kirjeldustõlge”. Hea, et mu abivalmidusest tulvil süda sealsamas ei seiskunud. Ei ma saan aru küll, et see 600 raha pole nii hull teema koolitajatele ega firmajuhtidele… a kui ma teeks asja enesele selgeks ja aitaks hiljem tasuta? Ja kui mul seesinane raha oleks välja käia  siis oleks ma ammu mõlemast silmast nägija ning ma ei mõtlekski sel teemal kaasa enam? Kas mõni kõrgemalseisev ametnik peaks jalaluud katki kukkuma, et kaldteedega ligipääs oleks igale poole tagatud? Või midagi veel hullemat?Tšort poberii požaalusta, nagu ütleb üks legendaarne karakter ühes väikelinna seebiooperis…

Aga jah, sain hetkel südamelt ära köhitud. Mis selle mõte oli- märgakem teisi enda ümber. Märgakem neid, kes vajavad abi ja proovigem aidata neid nii, et nende arvelt ei rikastu (st.mitte meie konkreetselt, ma ei arva , et mõni dalmaatsiakoertest siia lugema satub). Ja  mäletagem seda, et iga elu loeb. Seni kui seda on.

Posted in niisama. 1 Comment »

Üks vastus to “No näed siis. Või ei.”

  1. puhtapime Says:

    Tead selle kirjeldustõlkega on nats keerulisemad lood. Seal on kõiksugu reeglid, mida tuleb järgida. Niisama pimedate aitamiseks ja ligipääsetavuse parendamiseks võid sa muidugi kirjeldada jne, aga tegelikult tehakse kirjeldustõlget koos vastava koolituse läbinud pimeda konsultandiga. See on sellepärast nii, et ükskõik kui väga Sa ka ei üritaks, siis nägija üldiselt ei oska neid asju tähele panna, mis on elukutselise pimeda jaoks oluline ja mis ei ole. Mul on üks väga armas tõlk, kellega me oleme mitmeid projekte teinud ja tema ka paneb end pimeda rolli, aga ikka tuleb sisse neid kohti, mille peale ta ei osanud mõelda. Kirjeldustõlkide uus koolitus algab nüüd 28. augustist BFMis ja ma olen ilmselt seal üks konsultantidest, kes hakkab uusi tõlkisid rühma- ja kodutöödes konsulteerima. Ja minu teada sai see kursus rahastuse ja peaks äkki olema tõlkidele tasuta, aga võin muidugi ka eksida. Seda pole muidugi väga loota, et uued tõlgid tõlkidena tööd saavad, sest isegi eelmisest kursusest tõlgid istuvad praegu niisama. Nüüd tuli koroona ka peale ja nii ongi. Tööd on neil, kes said enne koroonat endale natuke nime teha ja kontakte luua.
    Aga väga huvitav lugemine igal juhul.
    PS. Ma ilmselt tean, mis pimedast Sa räägid, hihi.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: